Club Competitions - Finalists

 

Congratulations to all finalists and thanks to all those who took part in competitions.  See below for names of current and previous finalists and side panel for pictures.

 

Competition Finalists 2017
Award Winners Finalists
Avian League

Ravens

Freda Laidlaw

Ernie Sutton

Rob Dolman

Carl Cheetham

Danielle Gibbons

Geoff Lowe

Malcolm Cowley

Hayden Bates

Kestrels

Les Crow

Ronnie Taylor

John Laidlaw

Dennis Taylor

Linda Butcher

Bert Haywood

 

 

Daniel Robinson & Sons (Self Select Pairs)

Chris Long

Roy Etheridge

Keith Hunter

Richard Dodd 

Dyson Cup (Ladies Championship) Gill Costin Olive Hawkins
Fixed Jack Jason Neale Les Crow
Hunnable Cup (Gents Trophy) Graham Easterbrook Jan Kodz
Keith Hunt Open Handicap Andy Beatty David Hunt
Loving Cup

Veronica Taylor

Graham Easterbrook

Sue Wells

Alan Alderton.

Mathers Cup David Hunt Roy Etheridge
McCormick Cup (Ladies Novices) Barbara Taylor Donna Fennelly
Monday Roll-Up (Gents)  Tony Heales  Alan Alderton
Monday Roll-Up (Ladies)  Donna Fennelly  Sue Jones
Nicholls/ Taylor Two Wood Roy Etheridge Carl Cheetham
Novices Cup (Gents) Carl Cheetham Tony Heales
Random Pairs (Ladies)

Gill Costin

Ñita Watson

Rita Dodd

Joy Jowett

Random Pairs (Open)

Les Crow

Richard Dodd

Jan Kodz

Keith Rixon

Senior Cup (Ladies 60+) Gill Costin Olive Hawkins
Tribble Tripples

Danielle Gibbons

Carl Cheetham

Alan Alderton

Olive Hawkins

Rob Jones

(Sub Eddie Hawkins)

Vic Cole

Veterans Cup (Gents 60+) Roy Etheridge Ernie Sutton 

 

Competition Finalists 2016

Award

Winners

Finalists

Avian League

Swifts

Owls

Daniel Robinson & Sons (Self Select Pairs)

Malcolm Stark

Vic Cole

Olive Hawkins

Dave Hunt

Dyson Cup (Ladies Championship)

Gill Costin

Olive Hawkins

Fixed Jack

Richard Dodd

Martin Law

Hunnable Cup (Gents Trophy)

Martin Spencer

Graham Easterbrook

Keith Hunt Open Handicap

Martin Spencer

Josh Heffernan

Loving Cup

Ronnie Taylor

Graham Easterbrook

Gill Costin

Paul Costin

Mathers Cup

Martin Spencer

Ian Norgett

McCormick Cup (Ladies Novices)

Sandra Mayne

Christine Beatty

Monday Roll-Up (Gents)

Tony Heales

 Jan Kodz

Monday Roll-Up (Ladies)

Olive Hawkins

 Linda Butcher

Nicholls/ Taylor Two Wood

Martin Law

Carl Cheetham

Novices Cup (Gents)

Richard Dodd

Barry Jowlett

Open Singles (Sets Play)

   

Random Pairs

Martin Spencer

Keith Rixon

Donna Law

Carl Cheetham

Senior Cup (Ladies 60+)

Gill Costin

Ronnie Taylor

Tribble Tripples

Barbara Taylor

Steve Gibson

Les Crowe

Dennis Taylor

Jan Kodz

Martin Law

Veterans Cup (Gents 60+)

Martin Spencer

Andy Beatty

 

 

Competition Finalists 2015

Award

Winners

Runners Up

Avian League

Eagles:

Andy Beatty

Chris Long

Geoff Lowe

John Laidlaw

Pat Hart

Sandra Hearn

Ospreys:

Danielle Gibbons

Dennis Taylor

Ernie Sutton

Jason Neale

Richard Dodd

Sue Jones

Daniel Robinson & Sons (Self Select Pairs)

Donna Law

Martin Law

Rob Doleman

Ian Rubens

Dyson Cup (Ladies Championship)

Donna Law

Gill Costin

Fixed Jack

Martin Law

Jan Kodz

Hunnable Cup (Gents Trophy)

Josh Heffernan

Martin Law

Keith Hunt Open Handicap

David Hunt

John Gill

Loving Cup (Formerly Married Couples)

Donna Law

Martin Law

Gill Costin

Paul Costin

McCormick Cup (Ladies Novices)

Danielle Gibbons

Jean Baxter

Monday Roll-Up (Gents)

Des Connolly

Aiden Neale

Monday Roll-Up (Ladies)

Linda Butcher

Olive Hawkins

Nicholls/ Taylor Two Wood

Martin Law

Dave Barker

Novices Cup (Gents)

Keith Hunter

Carl Cheetham

Open Singles (Sets Play)

Josh Heffernan

James Ripley

Random Pairs

Josh Heffernan

Ian Norgett

Andy Beatty

Keith Rixon

Senior Cup (Ladies 60+)

Gill Costin

Olive Hawkins

Tribble Tripples

Donna Law

Ian Rubens

Keith Hunt

Sandra Hearn

Veterans Cup (Gents 60+)

Andy Beatty

Lyndon Hopkins

 

STACY CUP

Awarded for an excellent contribution toward the general life of the club in the past year.

Dennis Parker

 

Competition Finalists 2014

Award

Winners

Runners Up

Avian League

Falcons:

Brian Todd

Chris Long

Eric Hockley

Gill Costin

John Laidlaw

Keith Hunter

Swifts:

Archie Leverell

Eddie Hawkins

Peter Tagg

Rita Dodd

Sylvia Spratling

Trevor Bottrill

Daniel Robinson & Sons (Self Select Pairs)

Donna Law

Martin Law

Linda Butcher

 Andy Beatty

Dyson Cup (Ladies Championship)

Donna Law

Veronica Taylor

Fixed Jack

Dave Barker

Christine Beatty

Hunnable Cup (Gents Trophy)

Malcolm Stark

Lyndon Hopkins

Ingram Cup

Veronica Taylor

Jean Baxter

Joan Taylor 2 Wood

Rob Jones

Ian Norgett

Ernie Sutton

Rob Doleman

Keith Hunt Open Handicap

Andy Beatty

Richard Dodd

Loving Cup (Formerly Married Couples)

Donna Law

Martin Law

Sue Jones

Rob Jones

Mather Cup

Eddie Hawkins

Ian Rubens

McCormick Cup (Ladies Novices)

Linda Bottrill

Barbara Taylor

Monday Roll-Up (Gents)

Tony Butcher

Albie Ayres

Monday Roll-Up (Ladies)

Danielle Gibbons

Pauline Green

Sylvia Spratling

Joint Winners

Newcomer Trophy

Nick Wright

John Laidlaw

Nicholls 2 Wood

Martin Law

Les Crow

Novices Cup (Gents)

Andy Beatty

Dave Hart

NWEBL

Tiptree (External)

Group 2

Open Singles (Sets Play)

Martin Law

Peter McNeeney

Random Pairs (Gents)

Dave Barker

Dave Hart

Les Crow

Ernie Sutton

Random Pairs (Ladies)

Olive Hawkins

Pat Hart

Donna Law

Sylvia Spratling

Senior Cup (Ladies 60+)

Gill Costin

Olive Hawkins

Tribble Triples

Linda Butcher

Pat Hart

Martin Law

John Gill

Rob Jones

Jason Neale

Two Wood Pairs

Rob Jones

Ian Norgett

Rob Doleman

Ernie Sutton

Veterans Cup (Gents 60+)

Ernie Sutton

Andy Beatty

Wood Memorial Cup

Donna Law

Rob Doleman

Peter McNeeney

Graham Michaels

 

Competition Finalists 2013

Award

Winners

Runners Up

Avian League

Robins

Alan Alderton

Paul Costin

Pat Hart

Archie Leverall

Babs Mumford

Brian Todd

Ospreys

Rita Dodd

Len Dove

Olive Hawkins

Alan Hearn

Ernie Sutton

Peter Tagg

Daniel Robinson & Sons (Self Select Pairs)

Donna Law

Martin Law

Pauline Green

Ian Rubens

Dyson Cup (Ladies Championship)

Gill Costin

Anne Beale

Hunnable Cup (Gents Trophy)

Martin Law

Ernie Sutton

Ingram Cup

Donna Law

Anne Beale

Keith Hunt Open Handicap

Donna Law

Eric Hockley

Loving Cup (Formerly Married Couples)

Donna Law

Martin Law

Olive Hawkins

Eddie Hawkins

Mather Cup

Brian Taplin

Graham Michaels

McCormick Cup (Ladies Novices)

Olive Hawkins

Sue Jones

Monday Roll-Up (Gents)

Peter Tagg

Alan Alderton

Monday Roll-Up (Ladies)

Olive Hawkins

Linda Butcher

Nicholls 2 Wood

Martin Law

Rob Doleman

Novices Cup (Gents)

Dave Barker

Richard Dodd

Random Pairs

Anne Beale

John Gill

Eric Hockley

Jan Kodz

Senior Cup (Ladies 60+)

Anne Beale

Olive Hawkins

Tribble Triples

Dave Barker

Donna Law

Nita Watson

John Gill

Jack Mumford

Sylvia Spratling

Veterans Cup (Gents 60+)

Paul Costin

Les Crow